• Sosyal Medya
Blogger tarafından desteklenmektedir.

Rulmanlı Yataklar Temel

Teklif Al
Hemen Satın Al

Rulmanlı Yatak

Rulmanlı yatak nedir, rulmanlı yatak tipleri, ölçler ve montaj gibi konularda teknik konulara rehberimizden erişebilirsiniz.
Rulmanlı yataklar yaygın olarak kullanılan bir makine elemanıdır ve bisiklet, araba, elektrik motoru, uçak türbinleri, değirmenler vb. gibi birçok farklı makinede millerin veya millerin etrafında dönmesine izin vermek için kullanılırlar. Rulmanlı yatakların ana avantajı düşük olmalarıdır. Rulmanlı yatakların tasarımı, hız, sıcaklık, yük ve yağlama koşullarındaki değişikliklerin etkisini azaltırken, güvenilirliklerini sağlar. Aynı zamanda, bu tür rulmanlar için gereken bakım, diğer rulman türlerine kıyasla tipik olarak çok daha kolaydır. Rulmanların kullanılabilirliği ve verimliliği ile birleşen tüm bu özellikler, çeşitli uygulamalarda rulmanlı yatakların geniş bir şekilde kullanılmasına katkıda bulunur.


Çift Rulmanlı Yatak

Tek sıralı rulmanların yuvarlanan gövdedeki kolon sayısı 1'dir, bu tip rulmanların tasarımı basittir, ayrılmaz, yüksek hıza uygundur, hatta çok yüksek hızlara uygundur ve operasyonda çok güçlü ve dayanıklıdır. 
Çift ​​yatak, yuvarlanma gövdesindeki sütun sayısı 2'dir, bu tip çift yataklı rulmanlar ya da çift rulmanlı yataklar, radyal yük taşırken iki yönlü eksenel yük taşıyabilir ve yatağın eksenel boşluk aralığında şaftın ve muhafazanın eksenel yer değiştirmesini sınırlayabilir. Eğik bilyalı rulmanlar söz konusu olduğunda, çift sıralı eğik bilyalı rulmanlar, tek sıralı eğik bilyalı rulmanlardan daha iyi rijitliğe, kararlılığa sahiptir ve devrilme anlarına dayanabilir. Küçük arabaların ön tekerleklerinde yaygın olarak kullanılır (bazı modellerde aynı boyutta çift sıralı konik makaralı rulmanlar da kullanılır).

Yataklı Rulman Mili

Mil yatağı, uygulanan bir yükü desteklemek ve iki veya daha fazla parça arasında dönme veya kayma hareketine izin vermek için kullanılan mekanik bir bileşendir. Mil yatakları, otomotiv, havacılık, endüstriyel makineler ve çok daha fazlası dahil olmak üzere mekanik ve endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kayar temas sağlayan basit, ucuz rulmanlardan çok hassas, mekanik toleransları ve yüksek güvenilirliği korumak için yüksek hassasiyetli rulmanlara kadar birçok farklı şaft yatağı türü vardır. 
Yaygın bir mil yatağı türü, düz yatak olarak bilinir. Bu basit ve düşük maliyetli rulman, bronz , plastik veya grafit gibi düşük sürtünmeli bir malzemeden yapılmış ve bir milin manşon içinde dönmesine veya kaymasına izin veren silindirik bir manşondan oluşur. Kovanın iç çapı ile mil arasındaki temas alanı, yatak yüzeyi olarak adlandırılır. 
Kaymalı yataklar genellikle, kullanım ömürlerini uzatmak için yağlama ile yüksek toleranslar gerektirmeyen mekanik uygulamalar için kullanılır. Kaymalı yataklarda milin dış çapı ile manşonun iç çapı arasındaki yüzey teması, onları zamanla aşınmaya meyilli hale getirir ve kullanım ömürlerini sınırlayabilir. Diğer bir yaygın mil yatağı, döner elemanlı yatak olarak bilinir.. Bu tip, sürtünmeyi azaltmak ve çok daha sıkı mekanik toleranslara izin vermek için bir şaft ile eşleşen parçalar arasında dönen veya yuvarlanan küreler veya küçük silindirler kullanır. Bir döner elemanlı yatağın üç ana bileşeni, şaftın içine kaydığı deliği içeren iç yuvadır; genellikle bir mahfazanın içine monte edilen dış halka; ve iç ve dış yataklar arasında yer alan yuvarlanan, mekanik bileşenler. Bilyalı rulman, sürtünmeyi azaltmak için iç ve dış bilezikler arasında dönen kürelere sahip, yaygın bir şaft yatağı türüdür. 
Yataklı rulmanlar, iç bileşenleri rulmanda mekanik hasara neden olabilecek kirlenmeden koruyan keçeler ve kalkanlar gibi özel özelliklerle satın alınabilir. Bir mil yatağı, hem standart hem de metrik ölçümlerde çok çeşitli boyutlarda satın alınabilir ve farklı hassasiyet seviyelerine sahip çeşitli türleri vardır. Belirli bir uygulama için uygun rulmanın seçilmesi, genellikle, işlemin dönme hızı, uygulanan yüklerin türü, boyut, ağırlık, maliyetler ve güvenlik gereksinimleri gibi çeşitli hususlara dayanır. Daha hassas mil yatakları genellikle daha pahalıdır, ancak çok daha yüksek güvenilirlik ve daha uzun servis aralıkları sağlar. Rulman üreticileri, doğru çalışmayı sağlamak için mil ve yatak için uygun toleransları göz önünde bulundurarak, uluslararası standart kuruluşları tarafından belirlenen standart toleranslara sahip rulmanlar üretirler.

Rulmanlı Yatak Tipleri

Her biri belirli amaçlar için kullanılan ve radyal veya itme gibi belirli yük türlerini taşımak üzere tasarlanmış birçok farklı rulman türü vardır. Çok kullanılan 6 tip: kaymalı yataklar, rulmanlı yataklar, mücevher yatakları, akışkan yataklar, manyetik yataklar ve eğilme yatakları .

Yataklı Rulman Ölçüleri

Rulman ölçülerini alttaki güncel ürün listemizden görebilir ihtiyacınız olan rulman için bize ulaşabilirsiniz. Hangi rulmanı kullanacağını bilmiyorsanız iletişim kanallarımızdan bize danışabilirsiniz.

Sabit Yataklı Rulman

Sabit yatak, şaftın muhafazaya göre desteklenmesini ve eksenel konumunu sağlar.

Yataklı Rulman Kataloğu

Güncel Ürün Listesi - Siverek Rulman